Italian mints - Numismatic Auction 12

Lot 420

Napoli. Ferdinando I. 1816-1825. 10 Tornesi 1819. Ae. - qMB

Lot 421

Napoli. Ferdinando I. 1816.1825. 8 Tornesi 1817. SICILIARUM e testa piccola. Ae. - SPL/qSPL

Lot 422

Napoli. Ferdinando I. 1816-1825. 5 Tornesi 1819. Ae. - MB

Lot 423

Napoli. Francesco I. 1825-1830. Piastra 1825. Ag. - MB+-qBB

Lot 424

Napoli. Francesco I. 1825-1830. Mezza piastra 1826. Ag. - MB/qBB

Lot 425

Napoli. Francesco I di Borbone. 1825-1830. 10 tornesi 1825. Ae. - qMB

Lot 426

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. 30 Ducati 1833. Au. - SPL

3.000,00 €
3.000,00 €

Lot 427

Napoli. Ferdinando. 1830-1859. 120 grana. 1838. Ag. - BB

Lot 428

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1842. Ag. - qBB

Lot 429

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1845. Ag. - BB

Lot 430

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1846. Ag. - BB

Lot 431

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1848 R. Ag. - qBB/BB

Lot 432

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1851. Ag. - BB

Lot 433

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1853. MB - qBB

Lot 434

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1854. Ag. - BB+

Lot 435

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1854. MB. - MB

Lot 436

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1855. Ag. - SPL

Lot 437

Napoli. Ferdinando II di Borbone. 1830-1859. Piastra 1855. Ag. - BB+

Lot 438

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1856. Ag. - qSPL

Lot 439

Napoli. Ferdinando II di Borbone. 1830-1859. Piastra 1857. Ag. - BB

Lot 440

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Piastra 1857. Ag - BB+/qSPL

Lot 441

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Mezza Piastra 1852. MB. - BB

Lot 442

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Mezza Piastra 1856. ! Speculare e 5 ribattuto. MB - BB-BB+

Lot 443

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Tarì 1852. Ag. - qSPL

Lot 444

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Tarì 1854. Ag. - qFDC

Lot 445

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Tarì 1855. Ag. - SPL+

Lot 446

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Tarì 1855. Ag. - MB+/BB

Lot 447

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Carlino 1836. Ag. - BB+-qSPL

Lot 448

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Carlino 1841. Ag. - BB+

Lot 449

Napoli. Ferdinando II. 1830-1859. Carlino 1844. Ag. - qSPL-SPL