Italian mints - Numismatic Auction 15

Lot 458

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Mezza Piastra 1754. Ag. - MB

Lot 459

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Pubblica 1756. Ae. - BB

Lot 460

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Grano 1756. Ae. - BB+

Lot 461

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. 9 Cavalli 1756. Ae. - qBB

Lot 462

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. 4 Cavalli 1756. Ae. - qSPL

Lot 463

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1766. Ag. - qBB

370,00 €

Lot 464

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1767. Ag. - BB

Lot 465

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1772. Fecunditas. Ag. - qBB

Lot 466

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1784. Ag. - qBB

Lot 467

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1787. Ag. - qBB/BB

Lot 468

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1788. Gigli disposti 1/2. Ag. - BB+

Lot 469

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1790. Sigle CC. Ag. - MB+

Lot 470

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1790. Sigle AP. Ag. - BB+

Lot 471

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1792. Ag. - MB

Lot 472

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1794. Ag. - qBB

Lot 473

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1794. SICILAR. Ag. - BB

520,00 €

Lot 474

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1791. Soli Reduci. Ag. - qBB

Lot 475

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1795. Ag. - BB/SPL

Lot 476

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1796. Ag. - qSPL

Lot 477

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Piastra 1798. Ag. - qSPL

Lot 478

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Ducato 1784. Ag. - qBB/BB

Lot 479

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Ducato 1785. Ag. - qBB/BB

Lot 480

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Mezza Piastra 1760. Ag. - MB/BB

560,00 €

Lot 481

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Mezza Piastra 1791. Ag. - MB/MB+

Lot 482

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Mezza Piastra 1792. Ag. - qSPL/SPL

Lot 483

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Mezza Piastra 1796. Ag. - BB+

Lot 484

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Tarì 1793. Ag. - BB+

Lot 485

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Tarì 1796. Ag. - BB+

Lot 486

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Tarì 1798. Ag. - qFDC

Lot 487

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1799. Carlino 1798. Ag. - SPL