Italian mints - Numismatic Auction 16

Lot 189

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Tarì 1696. Ag. - MB

Lot 190

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Tarì 1698. Ag. - BB+

Lot 191

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1684. Ag. - qBB

Lot 192

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1685. Ag. - MB

46,00 €

Lot 193

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1686. Ag. - BB

Lot 194

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1687. Ag. - qMB

Lot 195

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1689. Ag. - qBB/BB

Lot 196

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Carlino 1700. Ag. - MB+

41,00 €

Lot 197

Napoli. Carlo II. 1674-1700. 8 Grana 1688. Ag. - MB/qBB

Lot 198

Napoli. Carlo II. 1674-1700. Grano 1682. Ae. - BB+

Lot 199

Napoli. Filippo V. 1700-1707. Tarì 1701. Senza sigle. Ag. - qMB

Lot 200

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Mezza Piastra 1730. Ag. - qMB/qBB

Lot 201

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Mezza Piastra 1731. Ag. - MB/BB

Lot 202

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Mezza piastra 1733. Ag. - MB

Lot 203

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Tarì 1715. Ag. - MB+

Lot 204

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Tarì 1716. Ag. - BB/BB+

Lot 205

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. Tarì 1716. Ag. - qBB/MB

Lot 206

Napoli. Carlo VI. 1711-1734. 24 Grana 1730. Ag. - qMB/qBB

Lot 207

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. 6 Ducati 1750. Au. - qFDC

1.600,00 €

Lot 208

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Piastra Sebeto 1735. Ag. - BB

Lot 209

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Piastra 1747. Firmata Securitas. Ag. - qBB

Lot 210

Napoli. Carlo di Borbone. 1734-1759. Carlino 1755. Ag. - MB+

52,00 €

Lot 211

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Piastra 1767. Ag. - qBB/BB

Lot 212

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Piastra 1787. Falso d'epoca. Ae. - qBB

Lot 213

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Piastra 1791. Soli Reduci. Ag. - qBB

Lot 214

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Piastra 1796. Ag. - qBB

Lot 215

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Piastra 1798. Ag. - qBB/BB

Lot 216

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Tarì 1795. Ag. - qBB

Lot 217

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Tarì 1796. Ag. - qBB

Lot 218

Napoli. Ferdinando IV. 1759-1798. Pubblica 1790 A P. Ae. - MB